Come as you are, be (with) the others in Europe (COME.BE.EU)

Αυτό είναι το Λογότυπο του έργου μας, το οποίο προέκυψε μετά από διαγωνισμό στην επίσκεψη της Αυστρίας και έχει δημιουργηθεί από την Ελληνική Ομάδα με την επίβλεψη της καθηγήτριας καλλιτεχνικών Βαγενά Σοφίας.

Επισκεφτείτε την σελίδα του COME.BE.EU:

(www.comebe.eu)

Λίγα λόγια για το έργο

• Τίτλος:  Come as you are, be (with) the others in Europe (COME.BE.EU)

• Διάρκεια Προγράμματος:   2 χρόνια

• Πολυμερές Πρόγραμμα. Συμμετέχουν εννέα χώρες:

• Κύπρος, Πορτογαλία, Βέλγιο, Βουλγαρία, Ιταλία, Αυστρία, Ισπανία, Ελλάδα, Πολωνία

• Γλώσσα Επικοινωνίας: Αγγλική

• Συντονίστρια Χώρα: Κύπρος, Λύκειο Αρχαγγέλου «Απόστολος Μάρκος»

• Αριθμός συναντήσεων: 9, στις έξι ή επτά θα συμμετέχουν καθηγητές και μαθητές.

• στις δύο ή τρεις (στην αρχή κάθε χρόνου και στο τέλος του προγράμματος) θα συμμετέχουν μόνο καθηγητές.

Συναντήσεις 2010-2011

Νοέμβριος (7-14): Πορτογαλία - Leiria (καθηγητές)

Φεβρουάριος (7-11): Αυστρία - Innsbruck (καθηγητές και μαθητές)

Απρίλιος (4-10): Ελλάδα - Patra (καθηγητές και μαθητές)

Μάιος (1-7): Βουλγαρία - Shumen (καθηγητές και μαθητές)

Συναντήσεις 2011-2012

Σεπτέμβριος (25-30): Ιταλία - Portogruaro (καθηγητές και ίσως μαθητές)

Οκτώβριος (23-28): Βέλγιο - Namur  (καθηγητές και μαθητές)

Ιανουάριος (9-13): Πολωνία - Tarnobrzeg (καθηγητές και μαθητές)

Απρίλιος ( 23-27): Ισπανία  - Lucena (Cordoba) (καθηγητές και μαθητές)

Ιούνιος (25-29): Κύπρος - Lefkosia (καθηγητές και μαθητές)

Δραστηριότητες όλων των χωρών

• Δημιουργία ομάδων καθηγητών και μαθητών.

• Δημιουργία πινακίδας, όπου θα αναρτώνται πληροφορίες σχετικές

• με την πρόοδο του Προγράμματος.

• Δημιουργία και ανταλλαγή των καταλόγων με τις ηλεκτρονικές

• διευθύνσεις (email) των μαθητών.

• Δημιουργία video για αλληλογνωριμία των μελών των ομάδων,

• των σχολείων και των χωρών όλων των συμμετεχόντων.

• Προκήρυξη διαγωνισμού για τη δημιουργία του Λογότυπου του

• Προγράμματος. Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί στην συνάντηση στην Αυστρία.

• Δημιουργία Blog, ως μέσου επικοινωνίας των μαθητών.

• Δημιουργία Ιστοσελίδας, όπου θα αναρτώνται τα τελικά

• αποτελέσματα των δραστηριοτήτων.

• Ανταλλαγή Χριστουγεννιάτικων καρτών.

• Αφιερώματα σε όλα τα συμμετέχοντα σχολεία με

• αφορμή τη μέρα της εθνικής γιορτής της κάθε χώρας.

• Παρουσίαση και βιωματική εμπειρία πολιτισμικών στοιχείων της

• κάθε χώρας από όλους τους συμμετέχοντες.

Τελικά προϊόντα

• Δημιουργία cd και dvd με  Χριστουγεννιάτικα έθιμα, έθιμα καρναβαλιού, τραγούδια, χορούς, παραδοσιακά    παιχνίδια, συνταγές, ιστορικές πληροφορίες.

• Ημερολόγιο, το οποίο θα περιλαμβάνει φωτογραφικό υλικό από τις συναντήσεις και τα αποτελέσματα των δραστηριοτήτων.

• Σύνθεση τραγουδιού COME.BE.EU.

(Όλο το υλικό θα προκύπτει από τις παρουσιάσεις που θα γίνονται από το κάθε σχολείο σε κάθε συνάντηση)

Περίληψη

The title of our project is “COME as you are-BE (with) the others in Europe” and has the acronym COME.BE.EU. This project involves participation from nine European secondary schools: Cyprus, Portugal, Austria, Belgium, Bulgaria, Greece, Italy, Poland and Spain.

In this project, pupils will "be with the others", interacting with them, but simultaneously they will also "be the others". They will have the opportunity to partake in dancing, singing, cooking, playing as if they were natives from other countries and at the same time promote their own culture and understand the culture of others. Evidently, the idea of "Come as you are" is a label, which implies not only an idea of projection, but also of acceptance, so that young people can become active European citizens. It is the intention of this project that pupils can have the opportunity to share experiences and appreciate how wonderful Europe is, in all its diversity. "COME.BE.EU" is obviously an acronym, which includes the main objectives of the project: our young people, in order to truly become European, must open themselves to others and, in the process, discover their own identity.

During the two year duration of the project, there will be nine meetings, one for every participant country. Pupils will be excluded from three meetings, thus, giving the teachers the opportunity to organize and evaluate the project, prior and after the implementation. It will be the responsibility of every partner to see that it carries its own evaluation. Final products will include joint cds and dvds with songs, dances, games, festivities, recipes, historical information, a calendar including aspects of traditions and a website. The results will be published in the media and will be uploaded in the webpage of each school.

Photo Gallery

Πορτογαλία