ΟΧΤΩ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΑΠΟ ΠΕΝΤΕ ΧΩΡΕΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΒΡΑΧΝΑΙΙΚΩΝ

Στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος Δια βίου μάθηση /comenius το Γενικό Λύκειο Βραχναιίκων πραγματοποίησε προπαρασκευαστική επίσκεψη με την συμμετοχή εκπαιδευτικών από 6 χώρες της Ευρώπης από 3 μέχρι 7 Δεκέμβρη 2007. Αυτή ήταν η δεύτερη συνάντηση μετά την πρώτη, με πρωτοβουλία του συντονιστή για το Ελληνικό σχολείο καθηγητή πληροφορικής Σοφία Θωμά, στη πόλη του Coovorden της Ολλανδίας τον περασμένο Φεβρουάριο.

Τα ονόματα των εκπαιδευτικών που συμμετείχαν στην συνάντηση των Βραχναιίκων ήταν: Rob Wilhelm and Ron Ootjers από την Ολλανδία, Albert Steinkamp από την Γερμανία, Teremi Sandor and Laszlo Ozsvath από Ουγγαρία, Angela Asaro  and Vita Ampola από Ιταλία, Ringo Saar από Εσθονία και Σοφίας Θωμάς από Ελλάδα.                              -->

Η Ομάδα στο Λύκειο

Η ομάδα στη είσοδο του σχολείου

Η ομάδα εργάζεται  στην αίθουσα πληροφορικής

Ο Albert παρακολουθεί το μάθημα της Φυσικής

Η ομάδα στο Κάστρο Πατρών

Η ομάδα στις σκάλες Αγ. Νικολάου

Η ομάδα στην Achaia Claus

Η ομάδα μαζί με τους μαθητές στο Αρχαίο στάδιο της Ολυμπίας

Η ομάδα διασχίζει την Γέφυρα

Γεύμα από το δήμο Βραχναιίκων στην παραλία Βραχναιίκων

Λίγη ελληνική μουσική από τον καθηγητή Παναγιώτη Σκιαδιώτη

Η ομάδα χορεύει ελληνικούς χορούς

Στιγμές από το δείπνο που παρέθεσε ο Δήμος Βραχναιίκων στο Ποσειδών Palace

Η διοργάνωση ήταν επιτυχημένη, άρτια, και ανώτερη των προσδοκιών. Η δε φιλοξενία ήταν υποδειγματική. Οι παραπάνω εκπαιδευτικοί κατά την διάρκεια της επίσκεψης  εργάστηκαν στο εργαστήριο πληροφορικής του Λυκείου, παρακολούθησαν στην τάξη μαθήματα, συνομίλησαν με μαθητές και συναδέλφους γνωρίζοντας, έτσι, από κοντά τη λειτουργία του ελληνικού σχολείου. Επίσης, επισκέφθηκαν όλα τα αξιοθέατα της περιοχής, περπάτησαν την γέφυρα Ρίου-Αντίρριου, γεύθηκαν πολλές από τις ελληνικές γεύσεις και δοκίμασαν τοπικά κρασιά. Την τελευταία ημέρα της παραμονής τους, ο σύλλογος διδασκόντων πραγματοποίησε εκδρομή για όλο το σχολείο στην Ολυμπία η οποία εντυπωσίασε.

Αρωγός στην προσπάθεια αρτιότερης φιλοξενίας ήταν ο Δήμος Βραχναιίκων, ο οποίος παρέθεσε πανηγυρικό δείπνο στο ξενοδοχείο Ποσειδών Palace, παρουσία του Δημάρχου, και γεύμα στην παραλία Βραχναιίκων προσφέροντας αναμνηστικά δώρα.

Ευχή όλων είναι η συνέχιση του προγράμματος το οποίο προβλέπει κινητικότητες μαθητών και εκπαιδευτικών στις παραπάνω χώρες, δίνοντας έτσι μία Ευρωπαϊκή διάσταση στη ζωή και το ρόλο του σχολείου στην κοινωνία.

Η ομάδα εργάζεται  στην αίθουσα πληροφορικής

Ο Rob και ο Ron σε ώρα εργασίας

Ο Ron  παρακολουθεί το μάθημα της Χημείας

Ο Sandor παρακολουθεί το μάθημα των Αγγλικών