Επίσκεψη προ-αδελφοποίησης σε σχολείο της Ποντεντέρα-Πίζα.

22-28 Απριλίου 2009

Το Λύκειο Βραχναιίκων στα πλαίσια το ευρωπαϊκού προγράμματος e-twinning, το σχολικό έτος 2007-08, πραγματοποίησε από κοινού με το Ιταλικό σχολείο « ITCG "Enrico Fermi", Pontedera (PI)-Πίζα, σχολικό έργο με θέμα «Η Ιταλία συναντά την Ελλάδα». Υλικό για αυτό το έργο υπάρχει στην ιστοσελίδα:

Η συνεργασία με το παραπάνω σχολείο συνεχίζεται και αυτήν την σχολική χρονιά δημιουργώντας ένα νέο κοινό έργο με τίτλο: «Γνωρίζοντας ο ένας τον άλλον μέσα από παιχνίδια γνώσεων». Μπορείτε να παρακολουθείτε την πορεία αυτού του έργου μέσα από την ιστοσελίδα: http://users.ach.sch.gr/thsofias

Στα πλαίσια της παραπάνω ηλεκτρονικής αδελφοποίησης, δύο  εκπαιδευτικοί του Ιταλικού σχολείου επισκέφτηκαν το Λύκειο Βραχναιίκων τον μήνα Νοέμβριο 2008 και έκαναν πρόσκληση στο ελληνικό σχολείο να επισκεφθεί το Ιταλικό σχολείο.

Το Λύκειο Βραχναιίκων αποδέχτηκε την παραπάνω πρόσκληση και πραγματοποίησε πολιτιστική-εκπαιδευτική εκδρομή προ-αδελφοποίησης στην Τοσκάνη της Ιταλίας 22-28 Απριλίου 2009. Στην εκδρομή πήραν μέρος 42 μαθητές της Α’ και Β’ τάξης του λυκείου συνοδευόμενοι από τους καθηγητές τους: Αλεξόπουλο Γεώργιο, Σοφία Θωμά, Σκοπιανού Ευαγγελία, Γκουντουβά Αικατερίνη, Παναγοπούλου Μαρία και Μαρκοπούλου Ευσταθία.

Οι μαθητές με φόντο τον πύργο της Πίζα

Ξενάγηση στην Πίζα από τους Ιταλούς μαθητές

Οι Ιταλοί μαθητές

Το Λύκειο Βραχναιίκων με φόντο τον πύργο της Πίζα

Οι εκπρόσωποι του Ιταλικού σχολείου (Annalisa & Luissela)

Οι Ιταλοί και Έλληνες μαθητές μπροστά από το Ιταλικό σχολείο.

Γεύμα στο Ιταλικό σχολείο.

Οι δύο ομάδες βόλεϊ.

Ο καθεδρικός στην Πίζα.

Οι μαθητές μπροστά από τον πύργο της Πίζα.

Η Αλεξάνδρα στηρίζει τον Πύργο.

Πρόσεξε Θοδωρή μην πέσει!

Συνοδοί καθηγητές μπροστά από τον καθεδρικό ναό της Πίζα.

Μαθητές μπροστά από τον καθεδρικό ναό της Πίζα.

Σαν Τζιμινιάνο

Οι μαθητές στο Σαν Τζιμινιάνο

Συνοδοί καθηγητές στο Σαν Τζιμινιάνο.

Σιένα.

Στην είσοδο της πόλης Σιένα.

Στο μουσείο της Ferrari.

Δείπνο στην Φλωρεντία.

Στο Ιταλικό σχολείο ITCG "Enrico Fermi” κοντά στην Πίζα έγιναν οι προγραμματισμένες πολιτιστικές και αθλητικές εκδηλώσεις. Το ελληνικό σχολείο έτυχε θερμής υποδοχής από το αντίστοιχο Ιταλικό. Μετά από τις σχετικές προσφωνήσεις και τους χαιρετισμούς των εκπροσώπων των σχολείων ακολούθησε η προβολή DVD για την ιστορία και τα αξιοθέατα της Αχαΐας και της Τοσκάνης. Η εκδήλωση συνεχίστηκε με παρουσίαση λαϊκών και παραδοσιακών χορών από την χορευτική ομάδα του ελληνικού σχολείου, η οποία απόσπασε τον θαυμασμό όλων. Οι εκδηλώσεις ολοκληρώθηκαν με μεικτό αγώνα βόλεϊ που για την ιστορία κέρδισε η ελληνική ομάδα με 2-1 σετ. Στην συνέχεια το Ιταλικό σχολείο πρόσφερε γεύμα και έτσι οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να γνωριστούν καλύτερα μεταξύ τους. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με ξενάγηση, από ομάδα Ιταλών καθηγητών και μαθητών, στην Ποντεντέρα και Πίζα.

Κατά τη διάρκεια της εκδρομής το ελληνικό σχολείο επισκέφθηκε επίσης, την Φλωρεντία, την πινακοθήκη Ουφίτσι, τον καθεδρικό ναό της Φλωρεντίας, την Σιένα και τον Σαν Τζιμινιάνο καθώς και το μουσείο της Ferrari στο Μαρανέλο.

Το Λύκειο Βραχναιίκων προσκάλεσε το Ιταλικό σχολείο να επισκεφθεί τα Βραχναίικα την επόμενη σχολική χρονιά, έτσι ώστε να συνεχιστεί αυτή η ουσιαστική επαφή των δύο σχολείων.

ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ

Πίζα

Οι συνοδοί καθηγητές στην Πίζα

Σιένα

Στην αίθουσα εκδηλώσεων του ΙΤαλικού σχολείου

Άποψη της Φλωρεντίας από την πινακοθήκη Ουφίτσι.

Ξενάγηση από του Ιταλούς μαθητές.

Πίζα

Έλληνες και Ιταλοί εκπαιδευτικοί.

Ο Σοφίας Θωμάς με τις Ιταλίδες συναδέλφους Annalisa και Luissela.

Γεύμα στο Ιταλικό σχολείο.

Επίδειξη παραδοσιακών χορών από την Ελληνική ομάδα

Στην αίθουσα εκδηλώσεων του ΙΤαλικού σχολείου

Οι συνοδοί καθηγητές στην Πίζα

Ο αρχηγός κρατάει τον πύργο μην πέσει.

Η Χριστίνα κρατάει τον Πύργο.

Ο καθεδρικός ναός στην Πίζα.

Ο κ. Θωμάς στηρίζει τον Πύργο.

Το λύκειο Βραχναιίκων στον καθεδρικό ναό της Σιένα.

Οι μαθητές στην Σιένα.

Στο μουσείο της Ferrari.