Προπαρασκευαστική επίσκεψη στην Σικελία (Mazara del Vallo)

Στα πλαίσια του Ευρωπαϊκού προγράμματος Δια βίου μάθηση /comenius το Γενικό Λύκειο Βραχναιίκων συμμετείχε στην  προπαρασκευαστική επίσκεψη με την συμμετοχή 7 εκπαιδευτικών από 5 χώρες της Ευρώπης από 27 μέχρι 31 Ιανουαρίου 2009. Αυτή ήταν η τρίτη συνάντηση μετά την πρώτη στη Ολλανδία και την δεύτερη στο σχολείο μας. Το σχολείο μας εκπροσώπησε ο καθηγητής πληροφορικής Σοφίας Θωμάς.

Τα ονόματα των εκπαιδευτικών που συμμετείχαν στην συνάντηση της Mazara ήταν: Rob Wilhelm and Ron Ootjers από την Ολλανδία, Teremi Sandor and Laszlo Ozsvath από Ουγγαρία, Angela Asaro  and Vita Ampola από Ιταλία, Anneli Tumaski από Εσθονία και Σοφίας Θωμάς από Ελλάδα.                              -->

Η Ομάδα στο Ιταλικό σχολείο

Αυλή του σχολείου

Η ομάδα εργάζεται  στην αίθουσα πληροφορικής

Ο Διευθυντής του Ιταλικού σχολείου με τον Σοφία Θ.

Δείπνο από τον δήμαρχο

Η ομάδα στο δημαρχείο

Ο καθεδρικός ναός της Μαζάρα

Ξενάγηση στην πόλη της Μαζάρα

Η διοργάνωση ήταν επιτυχημένη, άρτια, και ανώτερη των προσδοκιών. Η δε φιλοξενία ήταν υποδειγματική. Οι παραπάνω εκπαιδευτικοί κατά την διάρκεια της επίσκεψης  εργάστηκαν στο εργαστήριο πληροφορικής του Λυκείου, παρακολούθησαν στην τάξη μαθήματα, συνομίλησαν με μαθητές και συναδέλφους γνωρίζοντας, έτσι, από κοντά τη λειτουργία του Ιταλικού σχολείου. Επίσης, επισκέφθηκαν όλα τα αξιοθέατα της περιοχής, με κυριώτερη αυτή της Σελινούντα.

Ευχή όλων είναι η συνέχιση του προγράμματος το οποίο προβλέπει κινητικότητες μαθητών και εκπαιδευτικών στις παραπάνω χώρες, δίνοντας έτσι μία Ευρωπαϊκή διάσταση στη ζωή και το ρόλο του σχολείου στην κοινωνία.

Η ομάδα εργάζεται  στην αίθουσα πληροφορικής

Το γραφείο του διευθυντή

Το σχολείο έχει εργαστήριο κεραμικής

Το κτίριο του σχολείου