<Αρχική Σελίδα

Ερευνητικές εργασίες 2012-13

Στα πλαίσια του μαθήματος "Ερευνητική εργασία" οι μαθητές της B' τάξης, δημιούργησαν εργασία με θέμα "Τα πέντε μεγαλύτερα καρναβάλια του κόσμου". Υπεύθυνη καθηγήτρια ήταν η Γαρουφαλή Σοφία, ΠΕ11.. Για να δείτε την εργασία πατήστε στην παρακάτω υπερσύνδεση:

Εργασία

Στα πλαίσια του μαθήματος "Ερευνητική εργασία" οι μαθητές της Α' τάξης, δημιούργησαν εργασίες με θέμα "Αθλητισμός ως ως Εμπόρευμα". Υπεύθυνος καθηγητής ήταν ο Καννελόπουλος Δημήτριος, οικονομολόγος. Για να δείτε τις εργασίες πατήστε στις παρακάτω υπερσυνδέσεις:

Στα πλαίσια του μαθήματος "Ερευνητική εργασία" οι μαθητές της Α' τάξης, τμήμα 3, δημιούργησαν εργασίες με θέμα "Πράσινη Ενέργεια και οικονομία". Υπεύθυνος καθηγητής ήταν ο Καννελόπουλος Δημήτριος, οικονομολόγος. Για να δείτε τις εργασίες πατήστε στις παρακάτω υπερσυνδέσεις:

Στα πλαίσια του μαθήματος "Ερευνητική εργασία" οι μαθητές της Β' τάξης, τμήμα 2, δημιούργησαν εργασίες με θέμα "Ρατσισμός". Υπεύθυνη καθηγήτρια ήταν η Χαριτάτου Ιωάννα, κοινωνιολόγος. Για να δείτε τις εργασίες πατήστε στις παρακάτω υπερσυνδέσεις:

Στα πλαίσια του μαθήματος "Ερευνητική εργασία" οι μαθητές της A' τάξης, τμήμα 2, δημιούργησαν εργασίες με θέμα "Ελληνικός κινηματογράφος". Υπεύθυνη καθηγήτρια ήταν η Οικονόμου Αρετή, Φιλόλογος. Για να δείτε τις εργασίες πατήστε στις παρακάτω υπερσυνδέσεις:

Στα πλαίσια του μαθήματος "Ερευνητική εργασία" οι μαθητές της Β' τάξης, τμήμα 1, δημιούργησαν εργασίες με θέμα "Πάμε σινεμά". Υπεύθυνη καθηγήτρια ήταν η Γαρουφαλή Σοφία, ΠΕ11. Για να δείτε τις εργασίες πατήστε στις παρακάτω υπερσυνδέσεις:

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ

Στα πλαίσια του μαθήματος "Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας" της Τάξης Α2 με υπεύθυνη καθηγήτρια την Οικονόμου Αρετή οι μαθητές δημιούργησαν την εργασία με θέμα "ΑΜΛΕΤ". Για να δείτε την εργασία πατήστε εδώ

Στα πλαίσια του μαθήματος "Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας" της Τάξης Α2 με υπεύθυνη καθηγήτρια την Οικονόμου Αρετή οι μαθητές δημιούργησαν την εργασία με θέμα "Χειμωνιάτικο παραμύθι" του Ουίλλιαμ Σαίξπηρ. Για να δείτε την εργασία πατήστε εδώ

Στα πλαίσια του μαθήματος "Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας" της Τάξης Α2 με υπεύθυνη καθηγήτρια την Οικονόμου Αρετή οι μαθητές δημιούργησαν την εργασία με θέμα "Ματωμένος γάμος" του Λόρκα. Για να δείτε την εργασία πατήστε εδώ

Στα πλαίσια του μαθήματος "Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας" της Τάξης Α2 με υπεύθυνη καθηγήτρια την Οικονόμου Αρετή οι μαθητές δημιούργησαν την εργασία με θέμα "Φάουστ" του Βολφγκανγκ Γκαίτε.. Για να δείτε την εργασία πατήστε εδώ

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ

Στα πλαίσια του μαθήματος επιλογής  Εφαρμογές Η/Υ, με υπεύθυνο καθηγητή τον Σοφία Θωμά (ΠΕ19), οι μαθητές του Β1 δημιούργησαν σε περιβάλλον powerpoint τις παρακάτω εργασίες:

Στα πλαίσια του μαθήματος επιλογής  Εφαρμογές Η/Υ, με υπεύθυνο καθηγητή τον Σοφία Θωμά (ΠΕ19), οι μαθητές του Β2 δημιούργησαν σε περιβάλλον powerpoint το παιχνίδι: "Μάντεψε τις λέξεις". Για να παίξετε το παιχνίδι πατήστε εδώ

Στα πλαίσια του μαθήματος επιλογής  Πολυμέσα δίκτυα,με υπεύθυνο καθηγητή τον Σοφία Θωμά (ΠΕ19), οι μαθητές δημιούργησαν το τηλεοπτικό παιχνίδι: "Ο εκατομμυριούχος". Για να παίξετε το παιχνίδι πατήστε εδώ

Στα πλαίσια του μαθήματος επιλογής Εφαρμογές πληροφορικής και Πολυμέσα δίκτυα, με υπεύθυνο καθηγητή τον Σοφία Θωμά (ΠΕ19), οι μαθητές δημιούργησαν την ιστοσελίδα ενός εβδομαδιαίου ηλεκτρονικού περιοδικού. Ελπίζουμε πως την επόμενη σχολική χρονιά το περιοδικό θα ολοκληρωθεί και θα σας ενημερώνει!

Παρακάτω μπορείτε να δείτε ένα δείγμα.

Δημιουργία ιστοσελίδας της τάξης

Στα πλαίσια του μαθήματος επιλογής Εφαρμογές πληροφορικής ,με υπεύθυνο καθηγητή τον Σοφία Θωμά (ΠΕ19), ο κάθε μαθητής δημιούργησε την ιστοσελίδα της τάξης του. Παρακάτω μπορείτε να δείτε ένα δείγμα.

Η ιστοσελίδα της Β2 πληροφορικής

Η ιστοσελίδα της Β1 πληροφορικής

Λάζαρης Νικόλαος-Βαλής Διονύσιος

Το Κάπνισμα Στη Ζωή Μας